Our range of products include 32x48 inch cap embroidery machine, 20x32 inch cap embroidery machine, 20x48 inch cap embroidery machine, 28x48 inch cap embroidery machine and 32x48 inch turbo cap embroidery machine.
₹ 675000 / Piece Get Latest Price
| Head Type | Single Head |
| Needle Count | 12 Needle |
| Max Speed | 1200RPM |
| Cap Emb Area | 75x200 mm |
| Machine Type | Computerized |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 220 V |
| Frame Size | 32x48 Inch |
| Usage | Cap Embroidery |
| Series | Ultra |
| Brand | HSW |
| Screen Size | 10 Inch |
32x48 Inch Cap Embroidery Machine is an advanced sewing machine that uses digital technology to create precise and complex embroidery designs automatically.
₹ 500000 / Piece Get Latest Price
| Head Type | Single Head |
| Needle Count | 12 Needle |
| Max Speed | 1500 RPM |
| Cap Emb Area | 75x200 mm |
| Machine Type | Computerized |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 220 V |
| Frame Size | 20x32 Inch |
| Usage | Cap Embroidery |
| Series | Ultra |
| Brand | HSW |
| Screen Size | 10 Inch |
20x32 Inch Cap Embroidery Machine is an advanced sewing machine that uses digital technology to create precise and complex embroidery designs automatically
₹ 550000 / Piece Get Latest Price
| Head Type | Single Head |
| Needle Count | 12 Needle |
| Max Speed | 1500 RPM |
| Cap Emb Area | 75x200 mm |
| Machine Type | Computerized |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 220 V |
| Frame Size | 20x48 Inch |
| Usage | Cap Embroidery |
| Series | Ultra |
| Brand | HSW |
| Screen Size | 10 Inch |
20x48 Inch Cap Embroidery Machine is an advanced sewing machine that uses digital technology to create precise and complex embroidery designs automatically.
₹ 630000 / Piece Get Latest Price
| Head Type | Single Head |
| Needle Count | 12 Needle |
| Max Speed | 1500 RPM |
| Cap Emb Area | 75x200 mm |
| Machine Type | Computerized |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 220 V |
| Frame Size | 28x48 Inch |
| Usage | Cap Embroidery |
| Series | Ultra |
| Brand | HSW |
| Screen Size | 10 Inch |
28x48 Inch Cap Embroidery Machine is an advanced sewing machine that uses digital technology to create precise and complex embroidery designs automatically.
₹ 675000 / Piece Get Latest Price
| Head Type | Single Head |
| Max Speed | 1500 RPM |
| Needle Count | 12 Needle |
| Embroidery Area | 300x300 mm |
| Machine Type | Computerized |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | Single Phase |
| Brand Name | HSW |
| Usage | Cap Embroidery |
| Frame Size | 32x48 Inch |
| Series | Turbo |
HSW Embroidery Machine
HSW International Private Limited
1st Floor-2nd Floor, Plot No.A-1, Ichhapore Textile Park, Adajan- Hazira Road, Limla
Surat - 394510, Gujarat, India