Providing you the best range of 32x48 inch ultra kurti embroidery machine, 28x48 inch ultra kurti embroidery machine, 20x48 inch ultra kurti embroidery machine and 20x48 inch turbo kurti embroidery machine with effective & timely delivery.
₹ 674999 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Computerized |
| Head Type | Single Head |
| Max Speed | 1500 RPM |
| Needle Count | 12 Needle |
| Embroidery Area | 300x300 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | Single Phase |
| Usage | Kurti Embroidery |
| Frame Size | 32x48 Inch |
| Series | Ultra |
| Brand | HSW |
| Screen Size | 10 Inch |
32x48 Inch Ultra Kurti Embroidery Machine is an advanced sewing machine that uses digital technology to create precise and complex embroidery designs automatically.
Features:
₹ 630000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Computerized |
| Head Type | Single Head |
| Max Speed | 1500 RPM |
| Needle Count | 12 Needle |
| Embroidery Area | 300x300 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | Single Phase |
| Usage | Kurti Embroidery |
| Frame Size | 28x48 Inch |
| Series | Ultra |
| Brand | HSW |
| Screen Size | 10 Inch |
28x48 Inch Ultra Kurti Embroidery Machine is an advanced sewing machine that uses digital technology to create precise and complex embroidery designs automatically.
Features:
₹ 550000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Computerized |
| Head Type | Single Head |
| Max Speed | 1500 RPM |
| Needle Count | 12 Needle |
| Embroidery Area | 300x300 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | Single Phase |
| Usage | Kurti Embroidery |
| Frame Size | 20x48 Inch |
| Series | Ultra |
| Brand | HSW |
| Screen Size | 10 Inch |
20x48 Inch Ultra Kurti Embroidery Machine is an advanced sewing machine that uses digital technology to create precise and complex embroidery designs automatically.
Features:
₹ 630000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Computerized |
| Head Type | Single Head |
| Max Speed | 1500 RPM |
| Needle Count | 12 Needle |
| Embroidery Area | 300x300 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | Single Phase |
| Brand Name | HSW |
| Usage | Kurti Embroidery |
| Frame Size | 20x48 Inch |
| Series | Turbo |
| Space Required For Machine | 8X8 Feet |
| Screen Size | 10 Inch |
HSW Embroidery Machine
HSW International Private Limited
1st Floor-2nd Floor, Plot No.A-1, Ichhapore Textile Park, Adajan- Hazira Road, Limla
Surat - 394510, Gujarat, India