Pioneers in the industry, we offer 28x48 inch ultra lehnga embroidery machine, 28x48 inch turbo lehnga embroidery machine, 20x48 inch turbo lehnga embroidery machine, 32x48 inch ultra lehnga embroidery machine and 32x48 inch turbo lehnga embroidery machine from India.
₹ 630000 / unit Get Latest Price
| Machine Type | Computerized |
| Head Type | Single Head |
| Max Speed | 1500 RPM |
| Needle Count | 12 Needle |
| Embroidery Area | 300x300 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | Single Phase |
| Usage | Lehnga Embroidery |
| Frame Size | 28x48 Inch |
| Series | Ultra |
| Brand | HSW |
| Screen Size | 10 Inch |
28x48 Inch Ultra Lehnga Embroidery Machine is an advanced sewing machine that uses digital technology to create precise and complex embroidery designs automatically.
Features:
₹ 710000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Computerized |
| Head Type | Single Head |
| Max Speed | 150 RPM |
| Needle Count | 12 Needle |
| Embroidery Area | 300x300 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | Single Phase |
| Brand Name | HSW |
| Usage | Lehnga Embroidery |
| Frame Size | 28x48 Inch |
| Series | Turbo |
| Space Required For Machine | 8X8 Feet |
| Screen Size | 10 Inch |
₹ 630000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Computerized |
| Head Type | Single Head |
| Max Speed | 1500 RPM |
| Needle Count | 12 Needle |
| Embroidery Area | 300x300 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | Single Phase |
| Brand Name | HSW |
| Frame Size | 32x48 Inch |
| Usage | Lehnga Embroidery |
| Series | Turbo |
| Space Required For Machine | 8X8 Feet |
| Screen Size | 10 Inch |
₹ 675000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Computerized |
| Head Type | Single Head |
| Max Speed | 1500 RPM |
| Needle Count | 12 Needle |
| Embroidery Area | 300x300 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | Single Phase |
| Usage | Lehnga Embroidery |
| Frame Size | 32x48 Inch |
| Series | Ultra |
| Brand | HSW |
| Screen Size | 10 Inch |
32x48 Inch Ultra Lehnga Embroidery Machine is an advanced sewing machine that uses digital technology to create precise and complex embroidery designs automatically.
Features:
₹ 850000 / Piece Get Latest Price
| Head Type | Single Head |
| Max Speed | 1500 RPM |
| Needle Count | 12 Needle |
| Embroidery Area | 300x300 mm |
| Machine Type | Computerized |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | Single Phase |
| Brand Name | HSW |
| Usage | Lehnga Embroidery |
| Frame Size | 32x48 Inch |
| Series | Turbo |
| Space Required For Machine | 8X8 Feet |
| Screen Size | 10 Inch |
HSW Embroidery Machine
HSW International Private Limited
1st Floor-2nd Floor, Plot No.A-1, Ichhapore Textile Park, Adajan- Hazira Road, Limla
Surat - 394510, Gujarat, India