of a wide range of products which include 32x48 inch turbo saree embroidery machine, 20x48 inch turbo saree embroidery machine and 28x48 inch turbo saree embroidery machine.
₹ 850000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Computerized |
| Head Type | Single Head |
| Max Speed | 1500 RPM |
| Needle Count | 12 Needle |
| Embroidery Area | 300x300 mm |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Brand Name | HSW |
| Usage | Saree Embroidery |
| Frame Size | 32x48 Inch |
| Series | Turbo |
| Space Required For Machine | 8X8 Feet |
| Screen Size | 10 Inch |
₹ 630000 / Piece Get Latest Price
| Head Type | Single Head |
| Max Speed | 1500 RPM |
| Needle Count | 12 Needle |
| Embroidery Area | 300x300 mm |
| Machine Type | Computerized |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | Single Phase |
| Brand Name | HSW |
| Frame Size | 20X48 Inch |
| Usage | Saree Embroidery |
| Series | Turbo |
| Space Required For Machine | 8X8 Feet |
| Screen Size | 10 Inch |
₹ 710000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Computerized |
| Head Type | Single Head |
| Max Speed | 1500 RPM |
| Needle Count | 12 Needle |
| Number Of Heads | 1 Head |
| Embroidery Area | 300x300 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | Single Phase |
| Brand Name | HSW |
| Usage | Saree Embroidery |
| Frame Size | 28x48 Inch |
| Series | Turbo |
| Space Required For Machine | 8X8 Feet |
HSW Embroidery Machine
HSW International Private Limited
1st Floor-2nd Floor, Plot No.A-1, Ichhapore Textile Park, Adajan- Hazira Road, Limla
Surat - 394510, Gujarat, India